Летният период, колкото и да е желан и приятен, толкова е и рисков по отношение на човешкото здраве. Това е сезонът на слънчевите изгаряния, летните алергии, топлинните и слънчеви удари, ухапванията от насекоми, храносмилателните разстройства…, а повишената слънчева радиация води до многократно увеличено образуване на свободни радикали в човешкия организъм. Но най-често срещани са летните диарии.
За храносмилателните разстройства основно влияние оказват следните два фактора:
- високите температури и процесите на ферментация в органичната материя /а това засяга почти всички хранителни продукти/;
- струпването на повече хора на определени места за почивка, туризъм и др.(както в случая по морския бряг през лятото), което способства за по-бързо разнасяне на заразите.
Има много причини за редки изпражнения, повечето от които не са сериозни. Повечето болести, свързани с разстройство са по-скоро неудобства, отколкото истински медицински проблем. Те лесно се лекуват с допълнителен прием на течности и леки промени в диетата.
Основното притеснение при разстройство е обезводняването! Тялото съдържа точно балансирани количества соли (електролити) и вода. Здравите черва и бъбреци регулират този баланс, а ако те не могат, тялото губи соли и вода, или се обезводнява. Ако прибавите и повръщане, това още повече увеличава риска от обезводняване.
Какво е разстройство? В понятието „разстройство” се включват два основни компонента – честота и консистенция.
Честота : За малкото бебе е нормално да ака до 10 пъти на ден. Честотата се разрежда с порастване на бебето. Увеличаване на честотата на изхожданията до около два пъти повече от нормалното за детето вече се счита за проблем.
Консистенция : Важно е да се знае как обикновено изглеждат изхожданията на детето. Ако те станат много меки, воднисти, с примеси на слуз, зелени или по-течни от обикновено, това се счита за значителна промяна.
Какво НЕ е разстройство?
Новороденото ака 8-10 пъти на ден, понякога малко количество воднисти изпражнения с жълти подобни на семенца парченца.Всичко това са нормални неща и не са повод за притеснение. По-големите бебета може понякога да изхождат много по-меки и лошо миришещи от обикновено изпражнения. Най-често се дължат на промяна в диетата. Някои бебета непрекъснато имат течно-кашави изпражнения, които никога не стават оформени. Това може да продължи 1-2 години.
Най-чести причини за разстройство
1. Чревни инфекции – повечето от тях не са сериозни, не се лекуват и ще отминат от само себе си:
- Ротавируси – една от най-честите причини за диария, особено през късната есен и зимата. Причиняват много лошо миришещо, воднисто, зеленикаво или кафяво разстройство, което може да продължи със седмици. В началото на разболяването често може да има температура и повръщане.
- Други вируси – ентеро и еховируси
- Бактерии – включват E. Coli, салмонела и още някои други. В началото може да има температура и повръщане. При бактериалните инфекции често се открива малко кръв. Дори и тези инфекции рядко изискват антибиотично лечение.
- Паразити – има много видове. Обикновено заразяването става от замърсени води или по време на пътуване. Типичен признак е диария, която е силно водниста и продължава повече от две седмици.
Заразност – всички тези причинители са заразни - докато трае диарията.
2. Непоносимост към храни – трудносмилаема храна за стомаха. Тези храни са различни за различните хора.
- Лактозна непоносимост – това е най-честият пример за непоносимост към храни. Симптомите са колики, стомашни болки, гадене и диария след ядене на млечни продукти (които съдържат млечна захар – лактозата)
- Захар или химични добавки и оцветители – добре е известно, че тези неща дразнят стомаха на децата
3. Алергия към храни – има много признаци за алергия към храни и един от тях е слузестата, понякога кръвениста диария. Различава се от непоносимостта към храни по това, че симптомите засягат няколко части на тялото – храносмилателния тракт, кожата и дихателните органи.
- Алергия към белтъка на кравето мляко – това е една от най-честите хранителни алергии при децата. Детето може да получи диария, обрив по лицето, тялото и дупето, хрема, кашлица или свиркащо дишане. Имайте предвид, че когато детето е алергично към белтъка на кравето мляко, то ще има трудности и с храносмилането на млечната захар – лактозата.
4. Диетични грешки от количествено и качествено естество – свързани с промяна в диетата (преяждане, едностранчиво хранене, консумация на некачествена храна, хиповитаминоза)
5. Интоксикации – професионални и битови отрови (отровни гъби, олово, живак, арсен, хербициди, инсектициди) , медикаменти (злоупотреба със слабителни средства,антибиотици, кардиотоници), ендогенни (уремия, диабет)
Определяне на причината:
1. Ако диарията е съпроводена с температура и повръщане, най-вероятно става въпрос за вирусна или бактериална инфекция.
2.Ако към храната на едногодишно дете е включено мляко, тогава може би е алергия или непоносимост към него.
3.Ако наскоро са включени много нови неща в диетата на детето, може да е чувствителност към някое от тях.
4. Детето може би приема прекомерни дози богати на фибри плодове и зеленчуци или разхлабващи сокове като ябълка и круша
5.Повръща ли детето?
6.Обезводнено ли е?
Избягвайте дразнещи храни. Ето някои течности и храни, за които е известно, че усилват разстройството. Въздържайте се от тях, докато отзвучи разстройството:
- Млечни продукти - с изключение на кисело мляко
- Адаптирано мляко на базата на краве мляко. Ако разстройството е тежко и продължава повече от 3 дни, може да се дава соево мляко в продължение на 2 седмици, докато се оправи храносмилането. Увредената от тежкото разстройство храносмилателна система не може да преработва кравето мляко.
- Сокове от круши, ябълки и вишни. Високото съдържание на сорбитол (вид захар) в тях може да влоши разстройството. Добра алтернатива е сок от бяло грозде.
Бележка – никога не е необходимо да се спира временно кърменето, докато детето има разстройство!
Определяне тежестта на диарията и обезводняването.
Играе ли и изглежда ли достатъчно хидратирано детето (влажни очи, уста, мокри памперси)? За да сме сигурни, че диарията не предизвиква обезводняване е необходимо да се измерва теглото на детето всеки ден, за предпочитане голо и сутрин преди хранене.Като общо правило – няма ли загуба на тегло, няма място за притеснение. За тежестта на обезводняването се съди по степента и бързината на загубата на тегло. Ако бебето не е изгубило значително количество от теглото си, значи не се обезводнява. Но ако изгуби 5 % от нормалното си тегло, значи при него се проявява лека до умерена форма на обезводняване. Бърза внезапна загуба на тегло е по-притеснителна от постепенната – много по-тревожно е 10-килограмовото дете да изгуби 500 гр от теглото си за ден, отколкото ако теглото му постепенно спадне с 500гр за една седмица. Но децата обикновено изглеждат много болни, когато бързо губят тегло, а когато това става постепенно, може изобщо да не изглеждат болни. 10 % загуба на телесно тегло в рамките на няколко дни вече е признак за сериозно обезводняване и веднага трябва да се свържете с лекар, за предпочитане още преди да се стигне до такава загуба на тегло.
- Леко разстройство – 2-4 редки изхождания в рамките на 24 часа;
- Среднотежко разстройство – 4–8 редки или воднисти изхождания на ден, но детето не изглежда болно;
- Тежко разстройство – 10 или повече редки, воднисти, лошо миришещи изхождания и детето изглежда болно.
С какво да се храним? Простото правило е: Хранете се два пъти по-малко и два пъти по-често.
Пробиотици – може би сте чували за бактерията Acidophilus, полезен микроорганизъм, който живее в червата и често се добавя в киселото мляко. Lactobacillus (бел.прев. – съдържа се в естествен вид в натуралното българско кисело мляко, но не и в тези на чуждите фирми). При ферментацията на въглехидратите пробиотиците образуват млечна и оцитна киселини , които притежават синергичен инхибиторен ефект върху патогенните бактерии. Изследванията показват, че взимането на пробиотици може да съкрати продължителността и да намали тежестта на разстройството.
Разстройството често може да продължи няколко седмици. Храносмилателната система се възстановява бавно след такова заболяване. Редките изхождания, причинени от лактозна непоносимост, може да продължат 3–4 седмици, докато се възстанови храносмилането. Когато няма температура,болки в корема и общото състояние е добро, значи организмът се оправя и постепенно може да се премине към нормално хранене. Да се избягва даването на прясно краве мляко, докато разстройството не отзвучи напълно, но киселото мляко не е проблем. През 1-6-седмичния възстановителен период след чревна инфекция докторът може да ви предпише да използвате безлактозно соево мляко, защото възстановяващата се храносмилателна система може да не понася лактозата. Ако диарията на бебето отново започне след включването на твърдите храни, се връщаме стъпка назад и се дава ориз, оризова каша и банани. Като общо правило: когато фекалиите на бебето започнат да се втвърдяват, може да се дават и твърдите храни.
Кога да се притесняваме и какво да правим
Кръвениста диария:
може да е признак за бактериална инфекция или алергия;
ако продължи повече от един ден или се усилва, търсете лекар.
Умерено обезводняване:
Усилване на стомашните болки;
Продължаваща загуба на тегло;
Умерено до тежко обезводняване.
Детето не е активно и не играе, но е контактно;
Задържа погледа си във вашия и ви отговаря;
Устните са сухи и напукани, вътрешността на устата е леко суха;
Няма сълзи, когато плаче, но очите все още изглеждат влажни;
Пишка наполовина на обичайното;
Урината е концентрирана, с цвета на ябълков сок.
Тежко обезводняване – потърсете лекарска помощ!
Детето е отпуснато, неактивно, почти не задържа поглед и не реагира на гласа или докосването ви. Това е дефиницията за летаргия.
Устните са напукани, вътрешността на устата е суха и лепкава без слюнка.
Няма сълзи, очите са сухи и потънали навътре.
Не пишка в продължение на 12-18 часа.
Особено необичайна раздразнителност наред с другите симптоми.
Бледност Ускорен пулс.
Понеже разстройството обикновено се дължи на неизискващи специално лечение вирусни или бактериални инфекции, обикновено не е нужно да се изследват фекалиите за причинител. До времето, когато наистина започнете да се тревожите и да мислите за изследвания, обикновено разстройството спира. Лекарят може да препоръча изследване, ако диарията е кръвениста или ако продължава повече от 2-3 седмици.
Диета:
- Банани;
- Ориз или оризова каша;
- Печена ябълка;
- Препечена филийка без масло;
- Кисело мляко;
- Кърма или адаптирано мляко(за кърмачетата).
Оводняване:
Сок от бяло грозде или електролитен разтвор
Алтернативна терапия на диариите със суперхрани и добавки АкваСорс:
Пробиотици: 15 дневен курс със живи култури (на АкваСорс) - сутрин ацидофилус на гладно и вечер бифидус на гладно преди сън (2-3 часа след вечеря)
Есенциални мастни киселини - за изграждане на увредената чревна лигавица (посредством своите фосфолипиди)
Коластра: - антитела за инхибиране и унищожаване на болестотворни причинители; - пролактин за дезинтоксикация от екзогенни (външни) и ендогенни (вътрешни) токсини; - растежен фактор за регенериране на увредената лигавица
1% разтвор Солей от хималайска сол (при по–големите деца и при възрастни) - за възстановяване на водно-електролитния баланс в организма
Зелена енергия или AFA: - след15-я ден с приключване на курса с пробиотици е удачно включването им, за да се възстанови нормалният имунен отговор на организма - с цел да се избегнат последващите алергични реакции или по-тежки инфекции с бактерии.
Профилактика със суперхрани и добавки АкваСорс:
1% р-р Солей (доза според възрастта) - енергийна напитка от Хималайска сол
Пробиотици - профилактично 5-7 дни
Зелена енергия или AFA
Коластра
Есенциални мастни киселини
Автор - Д-р Румяна Маринова - гр.Бургас